Podstawy ekonomii – recenzje

Sopot, dnia 15 marca 1999 r.
Opinia
o książkach: "Podstawy ekonomii" i "Podstawy ekonomii. Ćwiczenia, zadania, problemy" (obie opr. zbior. pod red. R. Milewskiego) oraz o ich przydatności w procesie dydaktycznym - przygotowana na podstawie uwag pracowników naukowo-dydaktycznych katedr ekonomii na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu. Gdańskiego.

Mimo coraz większej ilości podręczników ekonomii na naszym rynku wydawniczym - wydanie obu ww. książek wydaje się w pełni uzasadnione. Przede wszystkim znaczna ilość studentów różnego rodzaju kierunków i typów studiów ekonomicznych a także rosnąca ilość różnych wyższych szkól zawodowych o charakterze ekonomicznym- o bardzo zróżnicowanym wymiarze i zakresie zajęć z ekonomii - wymaga istnienia odpowiednich podręczników. Oceniane tu podręczniki dają zaś możliwość elastycznego dostosowania do różnych zakresów wykładu. Mogą one być np. wykorzystane zarówno do wykładu obejmującego tylko główne problemy ekonomii, jak i do wykładu o szerokim zakresie podzielonego np. na dwie części: na makroekonomię i mikroekonomię, itp. Uzupełnieniem podręcznika podstawowego jest tu podręcznik zawierający obszerny zestaw zadań, które mogą być z powodzeniem wykorzystane na wszystkich poziomach studiowania ekonomii.

Główną zaletą ww. podręczników jest przystępne przedstawienie wszystkich podstawowych problemów ekonomii łącznie z głównymi nurtami współczesnej ekonomii i wybranymi problemami rozwoju gospodarki światowej. Istotną zaletą tych publikacji jest też wyodrębnienie - w formie aneksów - zagadnień trudniejszych lub wykraczających poza zakres podstawowy. Podręcznik uzupełniający zawiera też bardzo przystępnie podaną wiedzę o narzędziach matematycznych, które pomagają w samodzielnym rozwiązywaniu problemów, zadań, itd.

Do słabości podręczników zaliczyć trzeba przede wszystkim kształt i charakter rozdziału 6, traktującego o teorii przedsiębiorstwa - ze względu na jego zakres merytoryczny i objętość. Autorzy zamieścili w nim bowiem całą problematykę związaną z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa i jego otoczeniem oraz aneks poświęcony alternatywnym teoriom przedsiębiorstwa. Do tej koncepcji ujęcia ww. problemów nie przygotowano odpowiednio szerokiego materiału w podręczniku z zadaniami, w którym ograniczono się tylko teorii konkurencji (ale jedynie doskonałej i monopolistycznej).

Krąg odbiorców omawianych książek może być bardzo szeroki, poczynając np. od studentów studiów zawodowych, poprzez studia uzupełniające (magisterskie) na kierunkach ekonomicznych aż do jednolitych studiów magisterskich na kierunkach ekonomicznych i poza ekonomicznych. Zakres książek pokrywa się jednak w największym stopniu z programem przedmiotu "podstawy ekonomii" (o co najmniej 60-cio godzinnym wymiarze) prowadzonego na niektórych kierunkach studiów zawodowych o pro ekonomicznym oraz na niektórych kierunkach studiów pozaekonomicznych.

Książki mogą być więc wykorzystywane jako literatura podstawowa do przedmiotu "ekonomia" na licencjackich studiach ekonomicznych, pozaekonomicznych studiach magisterskich, a jako literatura uzupełniająca (szczególnie niektóre rozdziały i aneksy oraz zadania) - także na magisterskich studiach ekonomicznych. Dydaktyczne walory książek podnosi jasna i przystępna prezentacja problemów. Na podkreślenie zasługuje również sposób i forma przedstawiania zależności funkcyjnych, wyjaśniania rozwiązań oraz stopniowe wprowadzanie czytelnika w skomplikowaną problematykę ekonomiczną (od de poszczególnych kategorii do badania zależności najpierw krótkookresowych, potem długookresowych, itp.). Oba podręczniki wykorzystywane są obecnie częściowo w dydaktyce przedmiotu "mikro ekonomia" na Wydziale Ekonomicznym TJG (studia dzienne, studia uzupełniające) i na Wydziale Zarządzania UG a także jako podstawowa literatura podręcznikowa na niektórych kierunkach pozaekonomicznych (ekonomia w wymiarze 30 godz.).

Gdyby było przygotowywane kolejne wydanie tych książek - celowe wydaje się stosowne przeredagowanie (także podzielenie) rozdziału. 6, np. poprzez wyodrębnienie w podręczniku zasadniczym teorii produkcji i kosztów, teorii konkurencji i problemów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce w okresie transformacji oraz dopasowanie do tego odpowiednio zestawu zadań w podręczniku uzupełniającym.

Prof. dr hab. Antoni Makać

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88