Podstawy ekonomii – recenzje

Prof. dr hab. Adam Szeworski
Uniwersytet Warszawski

PODSTAWY EKONOMII red. nauk. Roman Milewski Wyd. Nauk. PWN 1998 Opinia

W obecnej sytuacji na rynku podręczników ekonomii, zdominowanym przez przekłady podręczników anglo-amerykańskich, ukazanie się podręcznika opracowanego przez zespół polskich autorów jest faktem godnym odnotowania.

Wydany w 1998 r. przez Wydawnictwo Naukowe PWN podręcznik pt. PODSTAWY EKONOMII, opracowany przez zespół pracowników naukowych Uniwersytetu Łódzkiego pod redakcją naukową prof.dr hab.Romana Milewskiego, zasługuje na takie wyróżnienie, nie tylko w przytoczonych wyżej względów, ale również i przede wszystkim za względu na swój zakres i poziom oraz szczególne walory dydaktyczne.

Podręcznik ekonomii pod red. R.Milewskiego jest pierwszym pełnym podręcznikiem akademickim polskich autorów, obejmującym oprócz wprowadzenia do podstawowych pojęć ekonomii, współczesnych systemów społeczno-gospodarczych i głównych nurtów myśli ekonomicznej, pełny wykład zarówno mikroekonomii jak i makroekonomii. Jest to zasadniczą cechą wyróżniającą go od innych polskich pod ręczników ekonomii dostępnych na rynku księgarskim, które przeważnie traktują prezentowany materiał od kątem zapotrzebowania ze strony określonych branż czy środowisk ekonomicznych, nie od powiadają standardom akademickim itp. Poprzez swój całościowy charakter omawiany podręcznik jest w pełni dostosowany do potrzeb studentów na kierunkach ekonomicznych i zarządzania a ponadto może służyć szerszemu kręgowi czytelników związanych z działalnością gospodarczą. O tym, że spełnia on rzeczywiście taką rolę, świadczyć może fakt, że od chwili ukazania się na rynku księgarskim spotkał się z niezwykle wysokim popytem.

Pod względem merytorycznym omawiany podręcznik pod red. R. Milewskiego nie ustępuje w niczym najbardziej rozpowszechnionym u nas podręcznikom zagranicznym. W omawianiu poszczególnych zagadnień uwzględnia on najnowsze, uznane rozwinięcia teoretyczne tak iż z tego punktu widzenia jest on w pełni nowoczesnym pod ręcznikiem akademickim. Odznacza się przy tym przejrzystym i łatwo zrozumiał sposobem prezentacji odnośnych zagadnień, z szerokim wykorzystaniem ilustracji graficznej i niezbędnego minimum matematyki, dostosowanym do zdolności absorpcyjnych odbiorców. Wydana równolegle z tym podręcznikiem książka pt. "Podstawy ekonomii. Ćwiczenia, zadania, prob1emy" zawiera dostosowany do po szczególnych rozdziałów zbiór problemów, testów i zadań, który umożliwia pogłębienie i utrwalenie wiedzy teoretycznej, ułatwiając jednocześnie stosowanie aktywnych form zajęć dydaktycznych,

Szczególnym walorem informacyjnym i dydaktycznym Podręcznik pod red. R.Milewskiego jest położenie nacisku na doświadczenia i realia gospodarki polskiej. W treści podręcznika wyraża się to w szerszym i bardziej szczegółowym omówieniu wybranych zagadnień charakterystycznych dla współczesnej gospodarki polskiej, jak problematyka własności czynników produkcji, efektywności różnych systemów społecz ekonomicznej roli państwa itp. Wyraża się to również w ilustrowaniu wywodów teoretycznych przykładami zaczerpniętymi z gospodarki polskiej. W porównaniu z podręcznikami za analizującymi praktycznie tylko gospodarkę krajów rozwiniętego kapitalizmu z odpowiednimi jej ilustracjami statystycznymi itr., podręcznik R.Milewskiego daje studentom polskim w ten sposób pogłębioną wiedzę o gospodarce i jej prawidłowościach rozwojowych "w polskim wydaniu"

W sumie, oceniając przytoczone wyżej względy merytoryczne i dydaktyczne uważam, że podręcznik ekonomii pracowników Uniwersytetu Łódzkiego pod red. nauk. Romana Milewskiego zasługuje na przed stawienie go do nagrody Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Warszwa, grudzień 1998 r.
Prof.dr hab Adam Szeworski

Copyright © 1997-2024 Wydawnictwo Naukowe PWN SA
infolinia: 0 801 33 33 88